تقویم
دانشکده مهندسی نفت

 

دانشکده مهندسی نفت

یکی از اهداف بخشی نظام علم، فناوری و نوآوری کشور در نقشه جامع علمی کشور دستيابي آحاد جامعه به سطح مناسب دانش و پوشش کامل دوره آموزشی می باشد. فناوري هاي نفت و گاز در این نقشه به عنوان الویت الف در نظر گرفته شده است. بر اساس سند ملی آمایش سرزمین استان سمنان به عنوان لایه مرکزی، جهت تسهیل، پشتیبانی از تعاملات اقتصادی کشور با جامعه بین المللی در حوزه های علم و فناوری، آموزش و توسعه باید نقش آفرینی نماید. در راستای همین اهداف دانشگاه سمنان با بررسی وظایف استانی و موقعیت منطقه ای از جنبه پتانسیل های نفت و گاز، جهت توضیع متوازن دسترسی دانشجویان و دانش پژوهان مناطق شرقی کشور به مقاطع بالای تحصیلی اقدام به تاسیس رشته مهندسی نفت نمود. ساختمان دانشکده مهندسی نفت دانشگاه سمنان (واقع در جنب پارک علم و فناوری) در سه طبقه با سرمایه گذاری وزارت نفت، جهت بهره­مندی 1000 دانشجو و 30 عضو هیات علمی طراحی گردیده است. نقشه ساختمان دانشکده مهندسی نفت دانشگاه سمنان با توجه به نیازهای خاص آموزشی و پژوهشی رشته مهندسی نفت به صورت دو بلوک مجزای غربی شامل بخش های آموزشی، کلاس ها، سایت کامپیوتر، امکانات پژوهشی و آزمایشگاه ها به همراه اتاق اساتید و بلوک شرقی شامل آمفی تئاتر، اتاق جلسات، امکانات رفاهی و بخش های مدیریتی طراحی گردیده است. فاز پایانی این ساختمان در شهریور 1399 به بهره برداری خواهد رسید.

دانشگاه سمنان در مرحله اول اقدام به تشکیل رشته مهندسی نفت در مقطع کارشناسی ارشد در دو گرایش مهندسی اکتشاف نفت و مهندسی مخازن هیدروکربوری در سال 1390 نمود و در سال 1398 با پیگیری های به عمل آمده این دانشگاه موفق به جذب دانشجو در رشته مهندسی نفت در مقطع کارشناسی شد. در جدول مقابل وضعیت آموزشی دانشکده مهندسی نفت بیان شده است.

دانشکده مهندسی نفت

کارشناسی

مهندسی نفت

کارشناسی ارشد

مهندسی مخازن هیدروکربوری

مهندسی اکتشاف نفت

مهندسی حفاری و استخراج*

مهندسی طراحی و ساخت تجهیزات نفتی*

دکترا

مهندسی مخازن هیدروکربوری*

مهندسی اکتشاف نفت*

* در حال حاضر در دانشکده فعال نمی باشد و در برنامه توسعه دانشکده قرار دارد.

 

دانشکده مهندسی نفت دانشگاه سمنان در حال حاضر با پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی گام مهمی در توسعه این رشته در دانشگاه برداشته است. در این راستا تلاش خواهد شد که فرآیند آموزشی علمی و عملی به نحو احسنت در جریان باشد. دانشکده مهندسی نفت با توجه به نیازهای آموزشی یکی از پیشرفته ترین آزمایشگاه های آموزشی را تاسیس نموده است. در این آزمایشگاه کلیه آموزش های عملی لازم در زمینه خواص سیالات مخزن و خواص سنگ مخزن برای دانشجویان محترم ارائه خواهد شد.

این دانشکده علاوه بر راه اندازی آژمایشگاه آموزشی، آزمایشگاه­های تخصصی مهندسی نفت بر اساس نیازهای پژوهشی دانشگاه و صنعت را نیز راه اندازی نموده است. این آزمایشگاه اکنون در دو حوزه تخصصی "مطالعات سنگ­های مخزن" و "مطالعات سیالات مخزن" در حال توسعه است. این آزمایشگاه­ها اکنون با دارا بودن عمده تجهیزات پیشرفته مختص صنعت نفت، می­تواند به صورت تخصصی علاوه بر نیازهای اعضای هیات علمی دانشگاه سمنان، اقدام به ارائه خدمات در حوزه­های مطالعات روتین سنگ مخزن، مطالعات خاص سنگ مخزن و مطالعه رفتار فازی سیالات مخزن را به انجام برساند. اهداف پیش رو این آزمایشگاه عبارت است از:

·        تبدیل شدن به یک مرکز پویا جهت انجام تحقیقات نوین در حوضه صنایع بالادستی صنعت نفت

·        تبدیل شدن به یک مرکز جهت ارائه خدماات آزمایشگاهی به واحدهای تابعه وزارت نفت

·        تجهیز بیشتر آزمایشگاه به تجهیزات پیشرفته جهت مطرح شدن در سطح ملی

 

 

پیوندها
 

پیوندهای مفیدIنقشه دانشگاهIوضعیت آب و هوای شهر سمنانIتماس با ماIارتباط با ما